Výročný guláš

Druhú septembrovú sobotu sme sa zišli na TVS v Jakube na tradičnom jaskyniarskom guláši. Hneď ráno sme so Števom vztýčili klubovú zástavu, aby „ludy“ trafili na chatu. Tí skôr príchodzí, Paľo a Jaro, načistili zemiaky a cibuľu, Marta so Šišom nahotovali drevo. Keď riadne podkúrili pod kotlom, Paľo zobral „veslo“ a začal variť.

Postupne poprichádzali aj cezpoľní a aj tí z hlavnej dediny. Kým sa guláš varil, spomínali sme na akcie aj spred tridsiatich rokov, na ľudí na nich a kopec srandy, čo sme spolu zažili. Popri debate Števo so Stachom montovali ďalšie LED-ky do nifkových čeloviek – úžasné svetlá, svietia ako karbidky.

→ viac...

2016/09/30 19:24

Ponická jaskyňa

V Ponickej jaskyni sme dňa 04.09.2016 vyčistili prvý sifón a stabilizovali dno v dóme pred ním. Akcie sa zúčastnili Iveta a Števo Mlynárikovci, Pavol Lovás, Peter Púpava a Marek Novotňák.

→ viac...

Za Liborom Faitlom

Jaskyniar Libor Faitl zahynul dňa 14.8.2016 pri prieskume Jaskyne strateného prsteňa pri Môcach.

Libor v nás zanechal hlbokú stopu svojou nezištnou pomocou, veľkým nasadením a nadšením pre objavovanie jaskýň. Veľa toho nenarozprával, no oveľa viac za neho hovorili činy. Jeho posledné slová boli, keď nám oznamoval nadšeným hlasom, že za závalom je veľký dóm…

S úctou a nesmiernym smútkom na teba spomínajú jaskyniari zo Speleoklubu Banská Bystrica

→ viac...

2016/08/21 10:35

Jaskyňa strateného prsteňa (jún 2016)

Dňa 18.6.2016 po šestnástich akciách kopania objavil Pavol Huťka novú jaskyňu pri štôlni – JASKYŇA STRATENÉHO PRSTEŇA. Po týždni, dňa 25.6.2016 do nej prvýkrát zostúpil s Paľom Herichom a zmapovali spolu 125 m hlavného polygónu. Denivelácia jaskyne je 32m.

2016/07/10 00:00

Izrael (február-marec 2016)

S prenajatým autom z požičovne som aj s kamarátom archeológom Martinom Kvietkom prešiel Izrael od Golanských výšin na severe, až po Ejlat na juhu krajiny. Zaujímali sme sa o kultúrne a prírodné pamiatky. Najviac nás fascinovali staré rímske mestá a križiacke hrady. Medzi Jeruzalemom a Tel Avivom sme navštívili národný park Bejt Guvrin-Maresha. Maresha bolo mesto vzniknuté v staroveku - niekoľko storočí pred našim letopočtom, zničené vojnami s Egyptom z ktorého zostali už len rozsiahle podzemné priestory a chodby, ktoré slúžili ako vodné nádrže, olivové lisy a sklady. Sú tu aj pohrebné jaskyne kde sa pochovávalo. No najviac sa jaskyniam podobajú vykopané zvonovité priestory v kriede a v pieskovci. Je ich tu vyše 800. Rozmery týchto podzemných priestorov sú pozoruhodné, porovnateľné so skutočnými jaskyňami.

V Negevskej púšti neďaleko Ejlatu sme navštívili Timna Park. Údolie v tvare podkovy obkolesené strmými tristo metrovými stenami je miesto, kde sa nachádzajú staré bane na meď. Tisíce malých šácht a štôlni vznikli ešte v čase starovekého Egypta. Sú tu aj 8000 rokov staré pozostatky taviacich pecí v ktorých tavili medenú rudu. V celom údolí sa nachádzajú kamenné hríby a iné nezvyčajné kamenné útvary vyformované vetrom.

Pavol Huťka

2016/04/01 00:00

<< Novšie príspevky | Staršie príspevky >>

  • Last modified: 10 months ago