Lezenie komína vo Vodnom dóme v JMN (júl 2009)

Po objave Minotaurých chodieb v Jaskyni mŕtvych netopierov sme vytipovali ako ďalšie potenciálne miesto pre pokračovanie Vodný komín vo Vodnom dóme. Konštatovali sme tiež, že bude potrebný nízky stav vody, aby sa dal komín liezť. K tomuto zámeru sme sa vrátili až po rokoch. 15. 7. 2009 sme sa v zložení Martin Budaj, Stacho Mudrák a Jaro Stankovič vybrali komín vyliezť. Klasická horolezecká výstroj z éry technického lezenia 70. rokov doplnená o moderné vŕtacie kladivo Makita, ktoré aj pre tento účel zakúpil Martin Sluka.

V komíne bolo málo vody. Prvý výšvih vysoký asi 8 m sme museli liezť traverzom zľava, aby sme sa vyhli hrozivo visiacim balvanom. Záverečný úsek som radšej odliezol klasicky, aby údery kladiva nezrazili balvany rovno na mňa. Táto obava bola opodstatnená. Po zaštandovaní nad balvanmi a sprataní všetkého z dosahu ich pádu, stačil iba malý tlak, aby sa odporúčali dole. Druhý výšvih bol dlhší a spolu aj s klasickým dolezom sme vystúpili asi o 30 m vyššie v tomto mohutnom komíne. Dostali sme sa len na dno ďalšieho kolmého pokračovania komína. Tretí výšvih je vysoký iba 8 m. Došli však kotvy aj fixy, takže sme museli túto akciu ukončiť. Všetko nasvedčuje tomu, že komín bude poriadne vysoký, takže prevratné objavy až nabudúce. Negatívom celej akcie bolo, že novo zakúpený kľúč 13/17 sa ukázal byť kľúčom 13/16. Tetuške ďakujeme. Pozitívom zase vynikajúca kapustnica, ktorou nás počastoval Milan Štéc.

K článku prikladáme možno na prvý pohľad zbytočné množstvo fotografií. Niekomu to však môže pomôcť nielen zorientovať sa v problematike éry horolezectva z doby bratov Pochylých, ale aj uľahčiť prekonávanie komínov v iných jaskyniach.

  • Text: Jaroslav Stankovič pre sss.sk
  • Foto: Stacho Mudrák

Sondovanie v Medenej jaskyni (marec 2009)

  • Last modified: 10 years ago